Alpha, Beta, Omega, Gamma ya da Sigma Erkeği Misiniz?

            Bilimsel olarak 4 tip erkek modelinden bahsediliyor. Bunların isimleri ise latin alfabesiyle isimlendirilmiş. Peki bunlar ne ifade ediyor ve siz hangisisiniz? Hadi başlayalım:

Alpha: Özgüveni yüksek ve sadece kendine cevap veren birisiniz. Sadece istediğiniz şeyleri yapıyor ve bunları yaparken güveninizi asla kaybetmiyorsunuz. Şüpheleriniz olsa bile bunların karar verme yetinizi ve zekanızı gölgede bırakmasına izin vermiyorsunuz. Bütün insanlar sizi seviyor ve doğal bir çekiciliğiniz var. Kadınlar varlığınıza ve karizmanıza otomatik olarak çekiliyor. Doğal bir lidersiniz ve sosyal bir hayatı seviyorsunuz, insanlar etrafınızda bulunmak istiyor.

 

Beta: Kendinize güveniniz yüksek değil ve biraz utangaç ve çekingensiniz. Sürekli şüpheleriniz var ve başarısız olma korkusundan dolayı bir işe kalkışmakta zorluk çekiyorsunuz. İnsanlar tarafında bir nebze seviliyorsunuz fakat size tepeden bakıyorlar ve kadınlar da sizi arkadaş olarak görmeyi tercih ediyor. İnsanların sizi sürekli yargıladığı düşüncesi yüzünden diğer insanlar etrafında gerginsiniz ve bu yüzden sosyal hayatta pek başarılı olamıyorsunuz. Lider değil takip edensiniz.

 

Omega: Alpha erkeğinin tam anlamıyla zıttısınız ama olumlu bir açıdan. Alphalar gibi karizmatik, zeki ve özgüvenlisiniz. Ama onların aksine kendi kendinize olmayı tercih ediyor ve diğer insanlara daha fazla mesafe koyuyorsunuz. Çok az kişiye güveniyor, çok az yakın ilişkiye giriyorsunuz. İnsanlara liderlik etmeyi umursamıyorsunuz çünkü kendi kendinizin liderisiniz.

 

Gamma: Bir anlamda görünmezsiniz. Pek bir çekici yönünüz yok ne alpha ne de betasınız, kişiliğiniz genellikle bulunduğunuz ortama ayak uyduruyor ve etkisiz bir şekilde yalnızca “orada” bulunuyorsunuz. İnsanlar genelde sizden hoşnut ve kadınlarla sorun yaşamıyorsunuz. Yalnızca sizde dikkat çekici, akılda kalıcı bir özellik yok. Lider veya takipçi değilsiniz yine de duruma göre bu rolleri üstlenebilirsiniz.

 

Sigma: İnsanları manipüle edebilen bir kabiliyetiniz var. Bir örümcek gibi ağlarınızı örüp tuzak kuruyorsunuz. Fesat bir zihniniz var ve insanları bir şekilde kendi tarafınıza çekmeyi başarabiliyorsunuz. Alpha veya omega gibi karizmatik değilsiniz fakat insanlarda size karşı hem şüphe uyandıran hem de saygı yaratan bir zekânız var. Sosyal durumlarda alpha veya omegadan çok daha güçlüsünüz çünkü insanları manipüle etme ve sizle aynı fikirde olmalarını sağlama yeteneğiniz var. Bir lider veya takipçi değilsiniz, daha çok öngörülemeyen bir etkiniz var.

 

Kaynak

 

Bir Yorum Yazın