Beden Eğitiminde Müzik ve Takıma Seçimlerinin Etkileri

Brigham Young Üniversite’sinde eğitim alanında profesör olan David Barney, beden eğitimi derslerinin geliştirilmesi için bir dizi araştırma yaptı. Barney bu araştırmalarında derslerde öğrencilerin pozitif veya negatif olarak etkilendiği durumları gözlemledi. Özellikle son iki bulgusu bu konuda önemli bir yere sahip.

 

Bu araştırmaların öneminden bahsedecek olursak, özellikle gelişim çağındaki çocukların bu dersler esnasında kalıcı psikolojik etkilere maruz kalabileceğini hesaba katmalıyız. Bir diğer konu ise bu derslerin mümkün olduğunca öğrencinin gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak. Barney’in bunlarla ilgili araştırmalarını iki genel alan kapsıyor, birincisi beden eğitiminde müzik ve ikincisi bu derslerde takım oluşturulurken son sırada seçilen öğrencilerin psikolojisi.

 

Derslerde müzik çalması: Barney “Müziğin gerçekten sihir gibi olduğunu buldum. Her şeyin ilacı olan bir mucize değil fakat yardımcı olduğu bir gerçek” diyor.

 

Barney’in bu konudaki araştırması Uluslarası Fiziksel Eğitim Dergisi’nde yayınlandı. Bulgulara göre müzik çalınan derslerde çalınmayanlara oranla öğrenciler derse karşı 5,87 kat daha ilgili oluyorlar. Aynı zamanda müziğin motive eden bir etkisi de olduğu ve öğrencilerin derste daha fazla çaba gösterdikleri gözlemlenmiş.

 

Bir kız öğrenciye sorulduğunda “Sürekli dans etmek istiyor gibiyim.” cevabı alınmış. Bir başka öğrenci ise “gaza geldiğini” belirtmiş. Tabi ki çalınan müziğin karakteristiği de önemli. Araştırmaya göre dakikada 120 ile 160 arası vuruşa sahip ritimli müzikler daha etkili. Barney’in kendi 4 yaşında çocuğunda da gözlemlediği üzere bu durumlarda gençler daha çok popüler olan şarkılara ilgi gösteriyor.

 

Herkesin içinde takım seçimleri: Barney bir diğer araştırmasında ise lise ikinci sınıf öğrencilerini inceledi. Buradaki gözlemlerine göre derslerde herkesin içinde öğrencilerin takımlara seçilmesi, oynanan oyunun sonucunu değiştirmiyor fakat öğrenciler üzerinde duygusal bir etki bırakabiliyor.

 

Berney’in söylediğine göre “Bir basketbol maçı için öğrencileri takımlara seçebilirsiniz ve maçı kimin kazandığını iki güne unutabilirler. Fakat son sırada seçilenler bu deneyimi asla unutmuyorlar.”

 

Herkesin içinde öğrencileri utanç duyabilecekleri bir duruma düşürmek yerine öğretmenler takımları önceden seçmeli. Bu sayede hem öğrencilerin arkadaş sayısı artıyor hem de öğrenciler takımlara seçilme sıralarına göre değil de kendi çabalarına göre kendilerini yorumluyorlar. Bu yöntemin bir başka olumlu yönü de zaman kazandırması.

 

Son olarak Barney beden eğitimi derslerinin çocukların ciddi bir şekilde ruhsal ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunacak şekilde gelişmesini arzuladığını belirtiyor.

Kaynak

Bir Yorum Yazın