Dünya Çapında Önderlik Eden Dini Liderler Beraberlik Çağrısı Yaptı

Papa’nın, Dalai Lama’nın ve Ayatollah Sayyid Fadhel Al-Milani’nin insanlığa önemli bir mesajı var: Arkadaş edinin.

Elijah Ortak İnanç Enstitüsü’nün hazırladığı birliği ve beraberliği ön plana çıkaran video projesinde 22 tane önde gelen inanç üzerine liderlik eden insanın mesajları öne çıkarıldı. Bu mesajda liderler farklı dini inanışta olan insanların birbirlerini daha iyi tanımalarını ve ilişkilerini güçlendirmelerini öneriyor.

Her yerde barış mesajları veren Sri Sri Ravi Shankar: “Diğer dinleri de kendi dininiz gibi onurlandırın”

Başpiskopos Justin Welby: “Hepimizin ortak yönü olan iletişim kurmanın zevkini paylaşmakla başlayın”

Bizden farklı coğrafyada yaşayan, farklı ırktan veya farklı dine sahip insanlarla iletişime geçtiğimizde kendimiz hakkında ve toplumu paylaştığımız insanlar hakkında birçok şey öğrenebiliriz. Dinler üzerinden yapılan tartışmaların negatif bir ortama, ayrımcılığa veya şiddete yol açabildiğini hepimiz biliyoruz. Fakat bu dinleri en iyi algılayan insanların fikirlerine göre bu sosyal sıkıntıları arkadaşlık, anlayışlılık ve toplum bilinciyle aşabiliriz.

Herhangi bir dini takip etmeseniz bile yeni arkadaşlıklar kurmak her zaman doğru bir yaklaşım. Bunun yanı sıra bu hareketin psikoloji bilimi içerisinde de gösterilebilecek doğru yanları da var. Profesör Robet Zajonc’un araştırmalarına göre yeni şeylerle veya insanlarla karşılaşmak bunlara karşı bizde bir aşinalık yaratıyor. Bu aşinalık yeni insanları sevmemizi ve daha az ön yargılı olmamızı sağlıyor. Örneğin farklı bir coğrafyadan biriyle tanıştığımızda ve aşina olduğumuzda bu kişinin geldiği coğrafyadaki insanlara karşı daha az ön yargılı oluyoruz.

Kendimizi tanıtmak kadar basit bir şey sonu gelmeyen gerginliklerin önüne geçebilir ve çok kuvvetli ilişkiler kurmamızı sağlayabilir. Dünyayı tamamen değiştiremese bile bu yolla dostluklar edinebileceğimiz düşünülürse kesinlikle denemeye değer.

Kaynak

 

Bir Yorum Yazın