Duvarların Gözleri Var ve Sizi Gözetiyorlar

            İnsanların evlerinde üzerlerine cihazlar takmadan sağlık durumlarını kontrol edebilmeleri yeni gelişmeler sonucu daha mümkün. Çoğunluğu MIT’de bulunan bir grup araştırmacı evlere sadece bir resim boyutunda olan sensörler yerleştirerek evdeki insanların yürüyüş hızını ve adım uzunluğunu tespit eden teknoloji geliştirdiler.

 

İsmi WiGait olan bu yeni cihaz evlerde duvara yerleştirilip duvarlardan geçebilen güçsüz radyo dalgalarını kullanarak insanlardaki hareketi tanımlayabiliyor. Özellikle parkinson veya skleroz gibi hastalıklara sahip yaşlılarda bu cihazın özellikleri, vücuda takılan ve sağlık durumunu kontrol eden diğer cihazlarla birlikte çok kullanışlı olabilir.

 

Yürüyüş hızının bilinmesi kalp krizi, bazı akciğer rahatsızlıkları, böbrek iflası ve felç gibi ölümcül olabilen durumların önceden tahmin edilebilmesinde yardımcı oluyor. Yürüyüş hızı ve adım uzunluğunun bilinmesi ise yaşlılarda düşme riskinin ve gündelik işleri yapabilme kapasitelerinin tespitinde işe yarıyor. Sadece ABD’de yalnız yaşayan 13 milyon yaşlı olduğu düşünülürse bu cihazın ne kadar kullanışlı olabileceği görülmekte.

 

Cihazın testleri esnasında gerçekten ne kadar değerli olabileceği görüldü. Bu testlerden bir tanesinde evinde yalnız yaşayan bir kişinin hareketleri gözlemlendi ve geceleri sıkça uyanıp geri uyuduğu fark edildi. Daha sonra bu kişinin ciddi anksiyete bozukluğundan mustarip görüldü.

 

MIT’de doktoran öğrencisi olan Chen-Yhu Hsu,” Hepimiz ebeveynlerimizin sağlığı hakkında endişeler taşıyoruz. Bu yüzden bizler özel hayatı ihlal etmeyen ve evdeki insanların sağlık durumlarını kontrol edebilen bir cihaz üretmek istedik.” diyor.

 

Testler sonucunda insanların tepkilerinden ortaya çıkanlara göre WiGait, aynı şekilde yürüyüş hızını ve adım boyunu ölçen Microsoft Kinect cihazlarına göre özel hayata karşı daha güvenli bulundu. Bunun sebebi ise WiGait’in diğer benzeri cihazlar gibi kameralarla değil sadece hareketi tespit eden sensörlerle çalışması.

 

Araştırmalarında WiGait’i geliştiren mühendisler bu cihazın kişileri tanımlayabileceğini ve bunun da cihazın yapabileceği şeyleri arttırabileceğini anladılar. Fakat bu konu üzerinde hassas davranmaya çalıştılar çünkü bu tip geliştirmeler fazla insanın bulunduğu ortamlarda özel hayatı ihlal edebilirdi.

 

WiGait’in geliştirilmesinde mühendisler zorlu bir problemle de karşılaştılar. Sadece zayıf radyo sinyallerini kullanmaları gerekliydi. Bu sorunu aşmak için tasarladıkları veri analizi yapabilen yapay zeka ile hareketlerdeki farklılıkların ayırt edilebilmesini sağladılar. 18 katılımcı üzerinde yaptıkları deney sonucuna göre yürüyüş hızını %95-%99,8 arasında bir başarıyla ölçtüler. Adım uzunluğunu ise biraz daha geniş bir aralık olan %86-%99,8 arasında ölçtüler.

 

WiGait’in ilk versiyonları şimdilik sadece sağlıklı insanların yürüyüş ve adım uzunlukları hakkında fikir verebiliyor. MIT ve Boston Sağlık ve Rehabilitasyon Üniversitesi’nde bu konu üzerinde çalışan mühendisler bir sonraki adımın kronik rahatsızlığı olan hastaların tespiti olduğunu düşünüyorlar.

Kaynak

Bir Yorum Yazın