Empati: Dünya Liderlerinin Mülteci Görüntüleri

ABD Başkanı Donald Trump’ı bu resimde bulunduğu durumda asla görmeyeceğiz.

Bu resimde kir pas içindeki Trump, kucağında uyuyan bir çocuk taşıyor. 71 yaşındaki Trump burada bir iş adamından ziyade açlıkla boğuşan hatta çocuğunu beslemek için kendi aç kalmayı göze alan bir babaya benziyor. Bu babalara mülteciler arasında sayısız örnek var. Bu resim, ismine “Savunmasızlık Serisi” adı verilmiş bir koleksiyonun parçası.

Bu resimlerin çizeri, kendisi aynı zamanda bir mülteci olan Suriyeli Abdalla Al Omani. O, bu çizimlerle eğer Obama, Trump, Putin gibi liderler kendileri birer mülteci olsalardı nasıl gözükürlerdinin cevabını vermeye çalışmış. Çizimlerde gördüğümüz insanlar bizden uzak ihtişamlı görünümlerinden çok farklılar. Artık savunmasız ve daha ufak gözüküyorlar. Ressamın da asıl dikkat çekmeye çalıştığı şey de tam olarak bu savunmasızlık. Onların gözünde, mültecilerde de olan o yorgunluğu ve insanlığa geri dönme arzusunu yansıtmaya çalışmış.

Al Omani’nin resimleri kuvvetli mesajlar içeriyor. Ayrıca bu resimler herhangi bir siyasi mesaj içermemekle beraber mülteciler hakkında empati oluşturmak amacıyla çizilmiştir. Dünyada şu anda mülteci konumunda olan 22.5 milyon insan olmasına rağmen bütün ülkeler bu insanları kabul etmiyor. Örneğin ABD’de yakın zamanda alınan bir karara göre Trump yönetimi geçici seyahat yasakları koyabiliyor. Bu yasaklar şu anda 6 tane Müslüman çoğunluğa sahip ülkeyi kapsamakta. Bunun ötesinde Trump bu sene için ABD’nin alacağı mülteci sayısını yarıya indirme kararı da aldı. Tabi ki ABD mültecilere karşı bu tutuma sahip tek ülke değil. Al Omadi’nin koleksiyonunda Trump dışındaki liderlerin de portreleri bulunmakta şimdi onlara da göz atalım.

Eski ABD Başkanı Barack Obama

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin

Almanya Şansölyesi Angela Merkel

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Eski Birleşik Krallık Başkanı David Cameron

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmoud Ahmedinejad

Suriye Başkanı Beşer Esad

Mültecilerin kabul edilip edilmemesi, milyonları etkilediği için hafife alınmaması gereken bir karar. Bu resimlerde gördüğümüz liderler dolaylı ya da direk olarak bu milyonların hayatlarını etkiliyor. Bazı kararlar durumu daha da kötü hale getiriyor. Sadece Suriye İç Savaşı yüzünden 5 milyondan fazla Suriyeli evinden oldu. Bu sorunlara çözüm bulmak kolay olmayacaktır. Ama bu durumdan diğer insanların derin şekilde etkilendiğini unutmamakta fayda var.

Kaynak

Bir Yorum Yazın