Finlandiya’nın Yenilikçi Eğitim Sistemi ve Bundan Alabileceğimiz Dersler

Hiç düşündünüz mü matematik diye bir meslek var mı? Cevabı doğal olarak, yok… Tabi ki matematikçiler ve mühendisler var ama bu matematiğin ağırlıkla kullanıldığı işlerde bile iyi bir dil bilgisi, teknoloji ve tarih temeli gerekli. Buna rağmen eğitim sistemimizde bu alanların derslerinin sanki çorba malzemesiymiş gibi neden ayrı ayrı verildiğine cevap bulamıyoruz. Finlandiya’da ise farklı bir yaklaşım uygulanıyor. Bu dersleri ayrı ayrı vermek yerine onlar doğrudan çorbayı hazırlamaya koyuluyorlar.

Finlandiya’da uygulanan bu eğitim sistemine “olay odaklı eğitim” adı verilmiş. İşleyişine gelecek olursak; matematik gibi alanları tek başına ders olarak vermek yerine öğretmenler önce öğrencileriyle beraber oturup dünyevi olaylardan bir konu seçiyorlar. Örneğin bu konu “mevsim değişikliği” olabilir. Bundan sonra öğrenciler; Bu konunun bilimsel açıklaması nedir? Ülkeler bununla nasıl başa çıkmayı planlıyor? Bu konu hakkında neler yazılmış? gibi soruları cevaplamaya çalışıyor.

Bu yöntem geleneksel olarak verilen derslerin öğretilmesine engel değil. Bu alanlar hala öğretiliyor. Bu konu odaklı derslerin güçlü tarafı ise öğrencilere gerçek hayatta kullanabilecekleri kabiliyetleri birbirlerini tamamlayıcı şekilde kazandırması. Öğrenciler tamamlayıcı bir şekilde eğitim alıyorlar ve yetişkin hayatlarında yapacakları gibi bir sorunu çözerken teknolojiden ve bütün bilgilerinden faydalanmayı öğreniyorlar.

Eğitim sistemi konusunda neden Finlandiya örneğinin verildiğinin sebebi ise Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanmış ilköğretim seviyesinde eğitim kalitesinde 1. olmaları. Türkiye ise bu listede 100. sırada(2015). Finlandiya bu yeni ders sistemini yeni uygulama başlamadı. Bu derslerle ilgili ilk çalışmalar 1980’lerde başladı ve 2016’da çıkarılan yönetmelikle her okulda uygulanmaya başlandı.

Çocukları dünyaya hazırlamak kolay bir iş değil. Bu yöntem ise bunu yapma çabasında iyi bir adım gibi görünüyor. Doğal olarak hali hazırda mükemmel denebilecek durumda değil. Bazı öğretmenlere göre bu yöntem yüzünden düşük kapasiteli öğrenciler geride kalacaklar. Eğitim karmaşık bir konu ama örnek alınabilecek bir yer varsa o da Finlandiya’dır.

Kaynak

Bir Yorum Yazın