Köpeklere Ne Kadar Minnettar Olmamız Gerektiğini Gösteren Yaptıkları 13 İş

Köpekler insanların en büyük dostları. Bize dostluk ediyorlar ve biz onlarla evimizi, yemeğimizi paylaşıyoruz. Ama insanlara hayatlarında her noktada yardım eden işçi köpekler bu ilişkiyi bir adım daha ileriye götürüyor. Şimdi hizmet ve iş amaçlı eğitilen köpeklerin insan hayatına katkıda bulunduğu 13 şeyden bahsedeceğiz.

1. Kan şekeri seviyesini koklayarak anlama: Kan şekerimiz değiştiğinde vücudumuz köpeklerin kokusunu alabileceği kimyasallar salgılamakta. Köpekler bu yeteneği eğitimle kazandıklarında şeker hastalarına büyük yardımda bulunuyorlar.

2. Çığ altında kalmış insanları bulma: Bir çığ altında kaldığınızda sizi arayanların yanında köpek olduğundan emin olmak istersiniz. Bunun sebebi ise eğitimli köpeklerin yarım saatte 4 dönümlük bir bölgeyi arayabiliyor olmaları. Arama kurtarma köpekleri burunlarıyla karın altını kokluyor ve insan kokusunu alınca kazmaya başlayıp sahiplerine haber veriyorlar.

3. Yangın alarmını duyunca sizi uyarmaları: Eğitimli köpekler duyma yetisi eksikliği yaşayan sahiplerini kapı çalması, yangın alarmı veya isimle seslenme gibi seslere karşı uyarabilme yeteneğine sahipler.

4. Travma sonrası sendromlara yardımcı olmaları: Özel eğitimli travma sonrası sendromlarla başa çıkmayı öğrenmiş köpekler, bu travmayı yaşamış sahipleri ne zaman kriz geçirme tehlikesi yaşasalar yanlarında bulunuyorlar ve onların dikkatini kendilerine çekiyorlar.

5. Tansiyonda değişiklikleri sezme: Sahibinin tansiyonundaki ani değişiklikleri sezebilen özel eğitimli köpekler ise bayılma ve bunun gibi tansiyon değişikliği yüzünden ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı erken müdahale şansını arttırıyor.

6. Acil durumlarda yardım edebilme: Bazı eğitimli köpekler ise sahiplerine acil müdahale gerektiğinde özel bir telefondan sağlık birimlerine haber verme veya başka insanları bu konuda uyarma gibi kabiliyetlere sahipler.

7. Felç geçiren insanlara yardım edebilme: Yine özel eğitim alan bazı köpekler sahipleri felç geçirecekse bunu önceden anlıyor ve yoğun bir şekilde havlayıp diğer insanların dikkatini çekiyorlar ya da etraftan zararlı olabilecek objeleri uzaklaştırıyorlar.

8. Yaralı askerlere tıbbi yardım malzemeleri götürme: 1. Dünya Savaşı esnasında savaş alanlarında bulunan “merhamet köpekleri” yanlarında tıbbi yardım malzemeleri taşıyıp etrafta bulunan yaralı askerlere bunları taşıyorlardı. Bazı durumlarda ise bu askerlere yardım için diğer sıhhiye görevlilerini çağırıyorlardı.

9. Yemeklerde alerjik bileşenleri sezme: Bazı köpekler de sahiplerine alerjik reaksiyonlar yüzünden ciddi zararlar verebilecek fıstık, süt, soya gibi gıdaları bulmada çok becerikliler ve sahiplerini bu konuda uyarabiliyorlar.

10. Otizmli bireylere yardımcı olma: Bu eğitimli köpekler otizmli sahiplerini, ani stres patlamaları esnasında onları sakinleştirmek için yanlarına gidip, üstlerine uzanıyorlar.

11. Görme yetisi sıkıntılı insanlara rehberlik etme: Eskiden beri köpekler insanlara yardım için eğitiliyorlar ama en eskisi belki de görme yetisinde sıkıntı çekenler için eğitilen köpekler ki tam ne zaman bu uygulama başladı bilmiyoruz. Bu köpekler oldukça sadık ve sahiplerinin yanından asla ayrılmıyorlar.

12. Patlayıcıları koklayıp bulma: Bomba araştıran köpekler en ufak bir patlayıcıyı kokladıklarında sahiplerini uyarıyorlar ve buna önlem alınmasını sağlıyorlar. En yaygın olarak askeriyede kullanılan bu köpekler aynı zamanda Birleşmiş Milletler Mayına Karşı Hizmet Servisin’de Kolombiya, Sudan gibi ülkelerde mayınların temizlenmesinde yardımcı oluyorlar.

13. Denge kurmada ve iş yapmada yardımcı olanlar: Bu özel eğitimli köpekler ise sahiplerine gündelik işlerini yaparken dengelerini korumada yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda bir kapıyı açarken veya yerden bir şey alırken de yardımcı oluyorlar.

Kaynak

Bir Yorum Yazın