Minimalist Yaşamak İçin 6 Yöntem

Günümüzün hızlı yaşantısında minimalizm insanların ilgisini yeniden çekmeye başlayan bir düşünce yolu olmakta. Sonuçta şimdiki bilgi bombardımanından ziyade hafif ve sade bir yaşam daha ilgi çekici halde. Fakat bu düşünce yapısına başlangıçta ulaşmak zorlayıcı olabilmekte çünkü çoğu insan nereden başlayacağını bilmiyor. Yine de artı yönleri eksik taraflarından ağır basan bir düşünce yapısı bu. Minimalist yaşam tarzı konusunda hala ikna olmadıysanız, hayatınızı nasıl değiştirdiğine bir kaç örnek vermek lazım:

1) Zihnin Temiz Kalması: Fiziksel olarak kattığı rahatlığın ötesinde minimalizm bir insanın zihninin hiç olmadığı kadar temiz kalmasını sağlayabilir. Zihne fazla gelen yüklerin arındırılmasıyla beraber çok daha güçlü bir düşünme kabiliyeti kazanılabilir. Minimalist düşünceyle daha temiz ve sağlıklı bir hayat yaşayın. Gereksiz çöpleri ve eşyaları hayatınızdan uzaklaştırın ki artık ihtiyaç duymadığınız şeyler aklınızda yer etmesin. Bu başta zor olan bir süreç olabilir, bu zorluğu aşmak için ilk önce eşyalarınızı öyle organize edin ki sadece sürekli ihtiyaç duyduklarınız göz önünde olsun.

2) Önceliklerinizi Belirlemeyi Öğrenin: Neyi saklamanız veya neyden kurtulmanız gerektiği öğretisinin yanında minimalizm yapmanız gerek işleri de bu şekilde organize etmenizi sağlar. Oturup zihninizdeki dağınıklığı organize edip önceliklerinizi iyi belirlemeniz lazım. Önceliklerinizi doğru belirlemeniz aynı zamanda duygusal bağlar kurduğunuz dağınıklık yaratan eşyalardan da arınmanızı sağlar. Bu eşyalar, atmaya kıyamadığınız veya hayatınızın hassas bir döneminde elinize geçenlerdir.

3) Teknoloji Detoksu: Fazla dağınık bir yaşam tarzı aynı zamanda teknolojinin hayatta aşırı kullanmasına yol açabilir. 21. yüzyıldaki teknoloji patlamasıyla beraber birçok işi aynı anda yapmakla övünen bir nesil oluştu. Bu şekilde aşırı yüklenmeler sonuç olarak verimliliğinizi düşürebilir hatta sağlığınıza zarar verebilir. Laptopun fişini çekmek ya da akıllı telefonunuzu bir kenara koymak gibi teknolojiden bir nebze arındıran hareketleri yaptıkça daha sade ve minimalist bir hayata yaklaşırsınız. Mümkün olduğunca bu eşyaları ihtiyaca göre kullanın, örneğin laptop ile bir işiniz varsa akıllı telefonunuzu bir kenara bırakın ve kendinize aynı zamanda bir işle uğraşırken ekstra yük çıkarmayın.

4) Daha Organize Bir Yaşam Alanı: Hayatınız sadeleştikçe ve etrafınızda yalnızca ihtiyaç duyduğunuz nesneleri bıraktığınızda yaşamak için çok daha geniş bir alana sahip olacaksınız. Aynı zamanda bu şekilde ihtiyaç duyduğunuz eşyalara ve bilgiye çok daha hızlı ulaşacaksınız. Bunu e-maillerinizi gerekli ve az-gerekli olarak kategorize etmeye benzetebilirsiniz, ilk kontrol ettiğinizde gereklilere bakarsınız ve bu size zamandan büyük tasarruf sağlar. Organize bir yaşantıya sahip olmak sadece size alan açmakla kalmayıp üstünden gelmeye çalıştığınız sürekli artan keşmekeşten de kurtarır. Önce eşyaları kategorize etmek istediğiniz temaları listeleyin, daha sonra bu temalara göre eşyalarınız kutulara kaldırın.

5) Daha Çok Serbest Zaman: Hayatınızda gereksiz kaygılar ve yorgunluk yaratan şeylerden kurtulduğunuza göre bundan sonra gerçekten severek yaptığınız şeyler için çok daha fazla zamanınız olacak. Dağınıklıktan kurtulunca ve bir ara vermeyi hak ettiğinizde iş yapmanın ne kadar kolaylaştığını ve başka şeylere ayırdığınız zamanın nasıl artığını göreceksiniz. Dağınıklıktan kurtulmak sadece bunun için ağır iş yapmakla alakalı değil, aynı zamanda gereksiz şeylerden kurtulmayı öğrenme ve gerçekten önem verilen şeylere odaklanma sürecidir.

  6) Temiz ve Daha Sağlıklı Bir Çevre: Daha dağınık bir odadan ziyade toplu bir odanın çok daha temiz göründüğünde hem fikir olabiliriz. Ama bilmediğimiz şey ise toplu bir yaşam alanının gerçekten de daha sağlıklı olduğudur. Gereksiz eşyalarda biriken toz alerjilere ve diğer hastalıklara yol açabilir. Daha sağlıklı bir vücut ve zihin için dağınıklık yaratan şeylerden kurtulmak gerekli. Sağlam bir nefes alabilmek için çevrenizi temizlemek ve dağınıklığı gidermekle işe başlayın. Eşyalarınızı kategorize edilmiş bir şekilde kutulayıp kaldırın ki etrafta gereksiz yer kaplamasınlar. Bu yöntemle kenara koyduğunuz eşyalara ihtiyaç anında ulaşmak da daha kolay olur.

Minimalizm yalnızca sade bir çevreye sahip olmakla alakalı değil. Aynı zamanda sağlığınız ve ihtiyaçlarınız için uygun bir çevre yaratmaktır. Etrafınızı bomboş yapmak için bir baskıdan ziyade daha az dağınık bir yaşam alanı oluşturmakla alakalıdır.

Kaynak

Bir Yorum Yazın