Oxford’lu Cerrahlar R2D2 Adlı Robot ile Göz Ameliyatı Gerçekleştirdi

Robotik Retina Kesme Cihazı yani mühendislerin taktığı kısa ismi ile R2D2, cerrahların gerçekleştirdiği operasyonlarda, nabzın bile etkili olabildiği ufak el oynamaları göz önüne alınarak dizayn edildi. Preceyes BV adlı Hollandalı tıbbi robotlar üreten şirket tarafından inşa edilen cihazın, yedi adet bilgisayar tarafından yönetilen motoru var ve bunlar mekanik yardımcı eller gibi iş görüyor. Bir joystick, dokunmatik ekran ve bir mikroskop yardımı ile yönetilen alet, milimetrenin binde biri kadar ince işlerin yapılmasına olanak sağlıyor.

Konu alınan operasyonda Göz Cerrahisi Profesörü Robert MacLaren, Rahip Dr. William Beaver’ın gözüne 1 milimetreden küçük bir delikten giriş yaptı. 70 yaşındaki rahibin retinasında görmesinde bozukluklar yaratan bir kist vardı. Milimetrenin yüzde biri kadar küçük kalınlıktaki bu kistin, alınması esnasında retinaya zarar verilmemesi gerekiyordu. Operasyon şimdiye kadar başarılı oldu ve Rahip Beaver’ın görme yetisi gelişmeye başladı.

“Aklımda bu konu ile ilgili hiçbir şüphe kalmadı, bu şahit olduğumuz kesinlikle göz ameliyatlarının geleceğine bir bakıştı” diye belirtiyor Profesör MacLaren. “Günümüz teknolojisi, lazer tarayıcıları ve mikroskoplarla göz üzerindeki en ufak hasarları bile gözlemlemeyi mümkün kılıyor. Buna rağmen bu gördüğümüz şeyler insan eliyle yapmak için fazla ufak. Bu yüzden robotik cihazlar sayesinde cerrahide yeni bir sayfa açabiliriz.” diyerek sözlerini bitiriyor.

Bu operasyonlar körlüğün tedavisi olarak umut veren kök hücre terapisinin yani retinanın altına incelikle yerleştirilen hücrelerin mümkün olmasını da sağlıyor. R2D2’nun deneme operasyonları 12 adet olacak ve her seferinde daha zor bir operasyon gerçekleştirecek. Bir sonraki adım olarak küçük bir iğne ile retinanın altına sıvı enjekte edilmesi denenecek ve bu körlüğe yol açan hastalıkların tedavisinde önemli bir adım olacak.

Bu denemeler Oxford Üniversitesi, Oxford Biyomedikal Araştırma Merkezi ve Zizos adlı Hollandalı körlükle mücadele derneği tarafından desteklenmekte.

Kaynak

Bir Yorum Yazın