Şahitlik Edilmiş En Ünlü UFO Vakaları

UFO, uzun haliyle unidentified flying object yani tanımlanamayan uçan obje… UFO görülmesi sadece yakın zamana has gerçekleşen bir olay değil, geçmişte de gökyüzünde görülen diskler ve atmosferde ortaya çıkan anlam verilemeyen objeler Mısır, Yunan veya Roma gibi antik uygarlıkların yazılarında bulunabiliyor.

Modern UFO görülme olayları ise 20. yüzyıl ortalarında zirve sayılarına ulaştı, bu aynı zamanda dünya çapında roket biliminin ve yüksek teknoloji uçakların gizli çalışmalarla arttığı zamana denk geliyor. Bunlar tesadüfler yaratmış olabilir ya da tesadüf olarak düşünmek paranoyakça olabilir. Bu konuda yorum sizlere kalmış, biz size sadece bu olayların en çok ses getirenlerini sunacağız.

Kenneth Arnold(1947):

Günümüzdeki UFO ilgisinin kaynağı, Kenneth Arnold isimli sivil bir pilota dayanıyor. Bu pilot, 24 Haziran 2947’de Washington’daki Rainar Dağı yakınında uçarken, “v” şeklinde uçan ve hızı 2300 km/saat kadar olan 9 adet mavi parlak cisim gördüğünü iddia etti. İlk olarak bunların yeni askeri uçaklar olduğu varsayımında bulundu, sonuçta 2. Dünya Savaşı yeni bitmişti ve Soğuk Savaş başlamıştı. Daha sonra askeri yetkililere ulaşıldığında, bu bölgede uçuş testleri yapılmadığı öğrenildi. Arnold bu objelerin hareketini tanımlarken “nehirde sektirilen fincan tabaklarına benziyor” dedikten sonra medya ünlü “uçan daire” ismini ortaya çıkardı. Bundan sonra buna benzer birçok olay raporlandı ama hükümetten tatmin edici bir açıklama asla gelmedi. UFO’larla ilgili takıntıyı zirveye çıkaran Roswell olayları ise birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Roswell(1947):

Uçan bir cisme asla tanık olunmamasına rağmen Roswell, UFO olaylarının en ünlülerinden birisidir. 1947 yazında bir çiftçi arazisinin yakınında anlam veremediği enkaz parçaları buldu. Çiftçi bulduklarını yetkililere rapor ettikten sonra hızlı bir şekilde Roswell Askeri Hava Üssü askerleri bunları aldı. Medya Roswell’de bir uçan dairenin düştüğünü iddia etse de yetkililer bunun bir hava balonu kazası olduğunu söylediler. O zamandan beri komplo teorisyenleri bu konu hakkında kafa yordular hatta Ray Santilli isimli birisi 1995’de burada gerçekleştirildiğini iddia ettiği bir uzaylı otopsisi videosu yayınladı. 2006 ise bu videonun yapmacık olduğunu ama gerçek olaylarda esinlenerek hazırladığını itiraf etti.

Yıllar geçtikten sonra ordunun gerçekten bir şeyler sakladığı ortaya çıktı ama bu uzaylılar değildi. Çakılan hava balonunun aslında Sovyet nükleer testlerinin incelenmesi için başlatılan Project Mogul ismi altında çok gizli yürütülen bir projenin ürünü olduğu ifade edildi. Askeriye bununla ilgili tatmin edici derecede kanıt sunduktan sonra olay kapandı. Buna rağmen Roswell, UFO’lar sayesinde çok canlı bir turizme sahip oldu. Bugün hala yaz vakti UFO temalı birçok etkinlik düzenlenmekte.

Lubbock Işıkları(1951):

25 Ağustos 1951 akşamı Teksas Tech Üniversitesi profesörleri Lubbock’ta havaya baktıklarında hızlıca yarım çember şeklinde geçen ışıklar gördüler. Bundan sonra bölgede benzeri olaylara şahitlik eden birçok insan oldu ve bir Teksas Tech öğrencisi bunun fotoğrafını çekmeyi başardı. ABD Hava Kuvvetleri tarafından kurulan ve UFO olaylarını araştıran Project Blue Book grubu bu konuya eğildiğinde vardıkları sonuç geçen kuşların şehir ışıklarını yansıtması yüzünden böyle bir şeye şahit olunduğu oldu. Bu olaya şahit olan insanlar ise bunu pek inandırıcı bulmadılar çünkü onlara göre objeler çok hızlı hareket ediyordu.

Levelland(1957):

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar isimli filmde bir  UFO’nun bir arabanın elektroniklerini bozduğu bir sahne yer alıyor. Bunun sadece Holywood’a has bir senaryo olduğu düşünülebilir ama aslında gerçek bir olaydan esinlenmiş. Levelland,Teksas’da yaşayan insanlar roket veya ışık huzmesi benzeri şeylerin araçlarının motorlarını ve elektronik aksanlarını bozduğunu iddia etmişler. Bunu araştırmak için yine Project Blue Book görevlendirilmiş ve vardıkları sonuç buna yıldırımların ve oluşturdukları elektrik alanların sebep olmasıymış fakat o gün için bölgede hiç yıldırım yağmuru saptanmamış.

Tahran(1976):

19 Eylül 1976’da Tahran’da benzeri birçok olaydaki gibi her şey yetkililerin,vatandaşları havada parlak bir ışık görmesi sonucu arama yağmuruna tutulması ile başladı. Öncelikle olayı araştırması için bir F-4 uçağı kaldırıldı ve ışığın yayıldığı yere gitti. Daha sonra pilot ışığa yaklaştıkça uçağının arıza yaptığını ve üsse dönmek zorunda kaldığını söyledi ve başka bir F-4 bu sefer aynı görev için gönderildi. Bu sefer ise pilot, garip ışığa yaklaştıktan sonra uçağının bir hedefe kilitlendiğini fakat daha sonra füze benzeri parlak bir cismin UFO’dan uçağa gönderildiğini söyledi. Bunun sonucu savaşmaya hazır olan pilot uçağında önceki olaya benzer arızalar deneyimledi ve UFO’dan yine parlak bir cismin bu sefer yüzeye doğru gittiğini söyledi. Pilot, güvenli bir şekilde üsse dönmeyi başardı ve sonrasında İran olayın araştırılması için ABD ile iletişime geçti. ABD Hava Kuvvetlerinden bir subay ise bu olayda gerçekleşen her şeyin bir açıklaması olduğunu açıkladı.

Yazar Brian Dunning, ilk olarak o gece pilotlar ve vatandaşlar tarafından görülen ışığın Jüpiter olabileceği kanısında. Bunun yanı sıra F-4’lerde gerçekleşen arızaların UFO kaynaklı olmadığı, zaten bu uçakların elektronik sistemlerinde sıkça görülen arızalar olduğunu belirtiyor. O gece ilk kalkan F-4 uçağınında indikten sonra bakımının yapılmadığı ve arızalara UFO’ların yol açıp açmadığının bilinmediğini de ekliyor. Son olarak pilotların gördüklerini söylediği füzelerin o gece gerçekleşen meteor yağmurundan kaynaklanma ihtimali olduğunu söylüyor.

Rendelsham Forest(1980):

Aralık 1980’de iki İngliz Hava Kuvvetleri üssünde görev yapan ABD Hava Kuvvetleri personelleri Londra’nın 160km kuzeydoğusunda yer alan Rendelsham Forest üsütnde garip renkli ışıklar gördüklerini söylediler. Ormana araştırmak için giren bir kişi burada bir uzay aracı bulduğunu iddia etti ve sonraki günde başkaları, ağaçların hasar aldığını ve bölgedeki radyasyon seviyesinin normalde yüksek olduğunu belirttiler. Birkaç gün sonra benzeri olaylara şahit olanların sayısı arttı. Bu olayla ilgili elle tutulur tek kanıt bir İngiliz subayının ses kaydı olduğu için hükümet bunun ulusal güvenliği tehdit etmediğini ve araştırmanın gereksiz olduğu kararının aldı. Bugün de Roswell gibi bu orman UFO turizminin önemli yerlerinden birisidir.

Belçika Dalgası(1989-1990):

Kasım 1989’un sonlarında bazı insanlar gökyüzünde üçgen şeklinde bir UFO gördüklerini iddia ettiler. Bir süre boyunca bunlar iddiadan öteye geçmedi. Mart 1990’da ise buna benzer söylentiler arttı ve askeri iki kara radar istasyonu tarafından bu söylentiler teyit edildi. Olayı araştırması için F-16’lar görevlendirildi, cismi görememelerine rağmen radarlarıyla hedefe kitlenebildiler fakat UFO çok hızlı hareket ediyordu ve kısa sürede kayboldu. 13500 kişini şahit olduğu bu UFO görülmeleri tarihte en geniş çapta deneyimlenmiş olanı. Belçika Hava Kuvvetleri olayla ilgili deliller sunamamışsa da havada anlaşılmayan bir şeylerin gerçekleştiğini kabul etti. Geniş çaplı araştırma için Belçika Birleşik Krallıkla iletişime geçti ama tehdit edici bir unsur olmadığı için araştırma gereksinimi duyulmadı.

Kaynak

 

 

 

 

1 Comment

Bir Yorum Yazın